Személyi sérülés – sérelemdíj

 

Amennyiben Önt vagy hozzátartozóját közlekedési balesetben vagy munkahelyi balesetben személyi sérülés éri, abban az esetben sérelemdíj és kártérítés illetheti meg.

Az új Ptk-ban a sérelemdíj a kártérítéstől elkülönítve, a személyiségi jogok szankciójaként jelenik meg, így a bíróság több esetben ítél meg sérelemdíjat a személyi sérülést szenvedő félnek, illetve tragikus esetben elhunyt személy hozzátartozóinak. A bíróság által megítélt sérelemdíj mértéke tekintetében a bíróság mérlegeli különösen a jogsértés súlyát, a felróhatóság mértékét, a jogsértésnek a sértettre és környezetére gyakorolt hatását, stb.

Amennyiben Önt vagy családtagját személyi sérülés érte, abban az esetben érdemes tájékozódnia, hogy milyen lehetőségei vannak személyi sérülésével elszenvedett kára és sérelmei kompenzációjára.

 

Keressen minket, kérjen díjmentes tájékoztatást!

Info Vonal +36 30 2321 846

 segitsegbajban@segitsegbajban.hu

 

Amennyiben a témával kapcsolatosan tovább szeretne olvasni ajánljuk figyelmébe az alábbi linkeken elérhető, a személyi sérülés – sérelemdíj témában összegyűjtött tájékoztató anyagainkat:

 

  • Személyi sérülés értelmezése
  • Sérelemdíj igénylésre okot adó sérelmek
  • Sérelemdíj mértéke
  • Sérelemdíj iránti igény érvényesítése
  • Milyen helyzetben lehet sérelemdíjra igényt tartani?
  • Hozzátartozó sérelemdíj igénye
  • Milyen személyi sérülések esetén érdemes foglalkozni a sérelemdíj igényléssel?
  • Mit kell tennie a személyi sérülést elszenvedőnek egy sérelemdíj igénylési eljárás során?
     

Személyi sérülés értelmezése

A Polgári törvénykönyv szerint az a személy, akit személyiségi jogában megsértenek sérelemdíjat követelhet. A közlekedési vagy munkahelyi balesetben megsérült személynek sérül az élet-, az egészség és a testi épséghez fűződő személyiségi joga. A személyi sérülés elszenvedése az ember személyiségi jogát sérti meg, így igényelhet személyi sérüléséért sérelemdíjat.

Személyi sérülés esetén azt kell igazolni a sikeresség érdekében, hogy jogsértés történt. Nem feltétlenül szükséges további elszenvedett hátrány/hátrányok bizonyítása. Természetesen az ilyen hátrányok alátámasztása, bizonyítása az Ön előnyét szolgálhatja a sérelemdíj mértékének növekedésében.

A Kúria elnöke által létrehozott Új Ptk. Tanácsadó Testületének sérelemdíjjal kapcsolatos véleménye szerint „a személyiségi jogi jogsértés megállapítása mellett is a bíróság elutasíthatja a sérelemdíj iránti keresetet, ha a sérelmet szenvedett felet nem érte olyan nem vagyoni sérelem, amely sérelemdíj megítélésére adna alapot. A Ptk. 2:52. § (1) bekezdés második fordulatának helyes értelmezése szerint a sérelmet szenvedett fél „az őt ért nem vagyoni sérelemért” követelhet sérelemdíjat, azaz a nem vagyoni sérelem bekövetkezése a sérelemdíj megítélésének feltétele. A Ptk. 2:52. § (2) bekezdésének a „jogsértés tényén kívül további hátrány bekövetkeztének bizonyítása nem szükséges” fordulata mentesíti a felperest a hátrány bizonyításának eljárásjogi kötelezettsége alól, de nem vagyoni sérelem hiányában nem teszi lehetővé sérelemdíj követelését.”

 

Sérelemdíj igénylésre okot adó sérelmek különösen

 

  • fizikai sérülés
  • lelki megpróbáltatás, gyötrelem,
  • lelki sérülés
  • gyász,
  • jelentős munkaképesség csökkenéssel nem járó egészségromlás,
  • maradandó egészségkárosodás
  • életminőség romlása
  • stb.

 

Sérelemdíj mértéke

A Polgári törvénykönyv kimondja, hogy a megítélt sérelemdíj mértékét a bíróság egy összegben határozza meg. A sérelemdíj mértékének megállapítása a mérlegelés elvén történik. A mérlegelés az eset körülményeinek vizsgálatával történik. Kihatással van a sérelemdíj mértékére a jogsértés súlya, az ismétlődés foka, a felróhatóság nagysága, az eset hatása a sértettre és a sértett környezetére és még egyéb körülmények is.

 

Sérelemdíj iránti igény érvényesítése

Személyiségi jogsértés esetén támasztott sérelemdíj igényünket a károkozó felé – gépjármű által okozott közlekedési baleset esetén a biztosító felé – kell bejelenteni.

A sérelemdíj mértékének meghatározására nincs táblázat vagy egyéb, a konkrét összeget rögzítő rendelkezés. Az igényelhető sérelemdíj mértékének meghatározása ezért nem egyszerű feladat, több a személy sérelmét meghatározó körülményt, a kialakult kárrendezési és bírósági gyakorlatot is  figyelembe kell venni, ezért javasoljuk, hogy sérelemdíj igényét szakemberrel együttműködve határozza meg.

Fontos tehát mérlegelni, hogy egy tetszőlegesen meghatározott, ezért esetlegesen alacsonyabb sérelemdíj összeget fogad el, avagy saját kezébe veszi az ügyet és harcol egy magasabb sérelemdíjért.

Ebben lehetünk mi az Ön segítségére!

 

Milyen helyzetben lehet sérelemdíjra igényt tartani?

Abban az esetben lehet személyi sérüléssel járó esemény kapcsán sérelemdíjra igényt tartani, ha Ön, mint az esemény károsultja, személyi sérülést, testi vagy lelki hátrányt szenvedett az eset során, ami hátrányosan érintette az életvitelét, életminőségét, maradandó egészségkárosodást szenvedett, korábbi életét az eset bizonyíthatóan megnehezítette.

 

Hozzátartozó sérelemdíj igénye

Abban az esetben, ha az Ön családjában valakinek megváltoznak az életkörülményei egy személyi sérülés következtében, a hozzátartozók is élhetnek a sérelemdíj lehetőségével. Példának okáért lehet olyan eset, hogy valakinek fel kell adnia az állását, hogy a maradandó egészségkárosodást szenvedett családtagját (gyermekét, szüleit) ellássa. Ezt a kényszerű életminőség változást is kompenzálja a sérelemdíj.
A családtag elhalálozása esetén szintén van lehetőség sérelemdíj érvényesítésére.

 

Milyen személyi sérülések esetén érdemes foglalkozni a sérelemdíj igényléssel?

Személyi sérülés esetén mindenképpen érdemes a sérelemdíj igénylését megkísérelni.

 

Mit kell tennie a személyi sérülést elszenvedőnek egy sérelemdíj igénylési eljárás során?

Kiemelten fontos a személyi sérüléssel járó esettel kapcsolatos okmányok, számlák, bizonylatok gyűjtése. Az alábbiakban a teljesség igénye nélkül olvashat példákat:

  • orvosi, gyógyászati kezelések költségszámlái
  • gyógyszerek blokkjai
  • orvosi leletek, zárójelentések, szakvélemények
  • fotódokumentumok az esetről
  • utazási költségszámlák

 

Amennyiben bármilyen kérdése merült fel személyi sérülés – sérelemdíj kapcsán, keressen minket bizalommal elérhetőségeinken!

 

Info Vonal +36 30 2321 846

 segitsegbajban@segitsegbajban.hu

bizalom

Baleseti kártérítés

bizalom

Közlekedési baleset kártérítése

bizalom

Munkahelyi baleseti kártérítése